Connect with us

NFL

Podwyżki opłat za wywóz śmieci w Polsce. Mieszkańcy muszą przygotować się na nowe stawki, które mogą mocno obciążyć domowy budżet.

Published

on

Podwyżki opłat za wywóz śmieci w Polsce. Mieszkańcy muszą przygotować się na nowe stawki, które mogą mocno obciążyć domowy budżet.

Już od maja rachunki ostro w górę. Zdrożeje wywóz śmieci

W górę rachunki, które są związane z użytkowaniem domów i mieszkań. “Fakt” sprawdził, gdzie w najbliższych tygodniach zdrożeje wywóz śmieci. Na szarpnięcie portfelem muszą być gotowi mieszkańcy Cieszyna, bo nowa stawka wyniesie 42 zł od osoby miesięcznie. Jak opłaty w innych regionach Polski?
Tak drożeje wywóz śmieci. 1
Zobacz zdjęcia
Tak drożeje wywóz śmieci. Foto: Bartosz Jankowski/newspix.pl, 123RF
Aż 53 zł miesięcznie od osoby — to stawka za wywóz odpadów komunalnych, którą mają na swoich barkach mieszkańcy Jeleniej Góry. Kto natomiast nie segreguje śmieci, płaci trzykrotność tej kwoty, czyli 159 zł od osoby. Dodajmy, że w naszym kraju nie ma jednolitej opłaty za odpady, bo miasta i gminy stosują różne systemy. Tak Warszawiak z bloku płaci 85 zł, a mieszkaniec domu jednorodzinnego w stolicy musi wysupłać 107 zł miesięcznie. Gdańsk natomiast liczy według metrażu — w przypadku lokali do 110 metrów kwadratowych to 1,10 zł za m kw. Najczęstsza, zwłaszcza w niedużych miejscowościach, jest jednak metoda “od osoby”. Jak to wygląda w praktyce?

1 maj. Nie tylko Cieszyn z podwyżką

Już od maja 2026 r. zdrożeje wywóz odpadów komunalnych w Cieszynie (województwo śląskie). Nowa stawka za segregowane śmieci została ustalona 42 zł miesięcznie od osoby (aktualnie 38 zł). W przypadku braku segregacji mowa zaś o zawrotnej kwocie: 168 zł za osobę.

Na wyższe rachunki muszą być także przygotowani mieszkańcy gminy Szczawin Kościelny (Mazowieckie). I w tym przypadku podwyżki od maja.

“Dla zabudowy jednorodzinnej, przy przekazywaniu bioodpadów do odbioru oraz przy zabudowie wielolokalowej — nowa stawka wynosi 34 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość” — przekazała wójt na Facebooku. Kto ma przydomowy kompostownik, zapłaci 2 zł mniej.

Urząd gminy ogłosił. Od czerwca droższy wywóz śmieci

Podwyżka została ogłoszona również w gminie Krapkowice w województwie opolskim, ale tutaj nowa stawka wejdzie w życie od 1 czerwca. Miesięczna opłata wyniesie 38 zł od osoby oraz 26 zł dla szóstej i każdej kolejnej zamieszkującej daną nieruchomość. W przypadku kompostowania bioodpadów odpowiednio 36 zł i 24 zł.

“Termin płatności bez wezwania: do ostatniego dnia każdego miesiąca, którego dotyczy obowiązek jej poniesienia (tj. opłatę za czerwiec należy wnieść do 30 czerwca, za lipiec do 31 lipca itd.) przelewem na indywidualny numer rachunku bankowego lub w kasie Urzędu” — czytamy na stronie gminy Krapkowice.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CELEBRITY4 hours ago

Dramat Nawrockiego w autokarze

CELEBRITY5 days ago

Doradca Karola Nawrockiego uderzył w rząd i Donalda Tuska. Padły stanowcze słowa

CELEBRITY5 days ago

Zdumiewające, jak Tusk i Zełenski potraktowali Karola Nawrockiego. Prezydent pominięty

NFL6 days ago

Ujawnił, co miał usłyszeć od Nawrockiego 😲

NFL6 days ago

Mocne słowa z kancelarii Karola Nawrockiego. Podsekretarz odniosła się do wypowiedzi Zełenskiego

CELEBRITY6 days ago

Tak dosadnego komunikatu jeszcze nie było 😲😲

CELEBRITY6 days ago

Minister spraw zagranicznych Ukrainy uderza w Nawrockiego. Padły ostre słowa

CELEBRITY6 days ago

Ukraińscy politycy oddają najwyższe polskie odznaczenie. Jest reakcja Mentzena, padły gorzkie słowa

CELEBRITY6 days ago

Zamienili wyniki Nawrockiego i Trzaskowskiego. Pilny komunikat prokuratury

NFL7 days ago

7 MINUT TEMU: Smutna wiadomość o Tomaszu Lisie – Proszę, spróbujcie nie płakać oglądając!……..Więcej informacji znajdziesz w sekcji komentarzy 👇 👇👇

CELEBRITY7 days ago

Kolejne rewelacje…. Ech… Iga trzymaj się zostawmy serce❤️

NFL7 days ago

Gdyby siły antyukraińskie [w Polsce] wygrały i doprowadziły do tego, że mamy exodus tego 1,5 mln [Ukraińców z Polski], jedna część wraca do siebie, druga część wyjeżdża na zachód, bo pewno tak by to wyglądało, to [posypałby się] stan polskich usług, służby zdrowia, opieki senioralnej, budownictwa, no to możemy już sobie współczuć na przyszłość — mówił w rozmowie z tygodnikiem “Polityka” Aleksander Kwaśniewski.

Copyright © 2026 Uscurrentsphere